خانه / مطالب و مقالات / مجموعه معماری / بناهای معماری جهان / ساخت پل حضرت موسی Moses bridge در روستای هالسترین هلند

ساخت پل حضرت موسی Moses bridge در روستای هالسترین هلند

ساخت پل حضرت موسی Moses bridge در روستای هالسترین هلند

گروه مهندسی معماری RO&AD ، این پل را در روستای هالسترین هلند، طراحی و ساخته است، در ساخت این پل از چوب اکویا Accoya Wood استفاده شد.

در این چوب ها از فناوری نوینی استفاده شده تا در برابر باکتری ها و قارچ ها مقاوم باشد و حجم بالایی از آب را برای مدت زمان طولانی تحمل کند. این پل به نام های پل غرق شده یا پل موسی به یاد معجزه حضرت موسی در شکافتن رودخانه، نیز نامیده می شود. پل غرق شده در کنار قلعه باستانی مربوط به قرن ۱۷ میلادی ساخته شده است .

در هلند یک خندق قدیمی در هالستین متعلق به قرن هفدهم وجود دارد، روی این پل قرار بود که پلی ساخته شود. اما مسلم است که این پل باید از ویژگی‌های معماری خاصی برخوردار می‌بود تا بتواند بدون صدمه زدن به جاذبه توریستی خندق، چیزی هم بر جذابیت آن بیفزاید. دلیل ساخت پل حضرت موسی Moses bridge در هلند به این شیوه، آن است که محیط و فضای اطراف قلعه باستانی، از لحاظ بصری تحت تاثیر قرار نگیرد و به همان شیوه قدیمی باقی بماند. بنابراین مهندسان هلندی به این فکر افتادند که به جای اینکه پل بر فراز خندق ساخته شود، پایین‌تر بیاید طوری که از میان آب خندق بگذرد و آن را به نوعی به دو نیم کند. از این رو بود که پل Moses یا موسی ساخته شد که وجه تسمیه را باید بتوانید حدس بزنید؛ گذر حضرت موسی و یارانش از دریای سرخ. زهکشی‌های بدنه پل، آب باران یا آب نفوذکرده به بدنه پل را تخلیه می‌کنند. اگر کسی از فاصله دور به پل بنگرد، چیز خاصی نمی‌بینید، پل تا حد زیادی نامرئی است.

بار اول که عکسی از این پل دیده می شود این تصور  را ایجاد می کند که  تصویر فتوشاپی است، اما هیچ ویرایش عکسی صورت نگرفته است.

درباره تورج بقایی

تورج بقایی
متولد 17 بهمن ماه 1363 و دانش آموخته مقطع کارشناسی در رشته مهندسی معماری و رشته مهندسی عمران هستم و از آنجایی که علاقه زیادی به معماری و دیگر رشته های مرتبط با ساختمان داشتم، وبسایت معمارینه را با کمک جمعی از دوستان راه اندازی کردم و امیدوارم که مطالب و خدمات ارائه شده در بخش های مختلف وبسایت معمارینه برای شما کاربران عزیز مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *