خانه / دانلود / دانلود پاورپوینت مرمت ارگ علیشاه تبریز به همراه فایل اتوکد

دانلود پاورپوینت مرمت ارگ علیشاه تبریز به همراه فایل اتوکد

دانلود پاورپوینت مرمت ارگ علیشاه تبریز به همراه فایل اتوکد

بنای باقیمانده در محوطه مصلای تبریز، که امروز به عنوان ارگ علیشاه شناخته شده یک بنای تاریخی در تبریز است که در اصل بازمانده مجموعه بناهای عظیم است. خواجه تاج الدین علیشاه بیلان تبریزی وزیر با تدبیر غازان خان و اولجایتو ما بین سالهای ۷۱۶ تا ۷۲۴ هجری قمری ساخته ، بنا در ابتدای شروع ساخت دارای مسجد، مدرسه ،خانقاه ،حمام ،آرامگاه، زاویه و … بوده است که تاج الدین علیشاه آرامگاه خود را نیز در این محل احداث کرده بود.

این بنا با وجود عظمتی که داشت ، هیچگاه اتمام نپذیرفت و تعجیل در ساخت و ایوان عظیم آجری آن باعث فروریزی طاق آن گردید و چون علیشاه نیز فوت کرده بود دیگر برای کسی توان ساخت چنین بنای عظیمی وجود نداشت.در زمان مشروطیت و قیام مردم تبریز، این بنای تاریخی باز هم سنگر مبارزان مشروطه خواه و نیروهای ستارخان و باقرخان قرار گرفت و در برابر شلیک توپخانه محمدعلی شاه قاجار ایستاد. یادگار مبارزه آزادی خواهان با استبداد در جای گلوله های توپ بر دیوارهای ارگ هنوز پا برجاست. از این بنا در دوره قاجاریه و در انقلاب مشروطیت و درگیری های تبریز بعنوان انبار مهمات استفاده میشد به همین جهت به آن ارگ نیز گفته میشود. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده‌است. ارگ تبریز و محوطه باستانی آن در ۱۵ دی۱۳۱۰ خورشیدی به شماره ۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده‌است.نقشه حریم استحفاظی قانونی وظوابط حفاظتی آن در نشست ۲۹ خرداد۱۳۵۷ شورای حفاظت آثار تاریخی اداره کل حفاظت آثار تاریخی مشخص و مورد تأیید اعضا قرار گرفته‌ است.

حجم فایل: ۵٫۶ مگابایت MB

نوع فایل: پاورپوینت Power Point

تعداد صفحات: ۷۹

رمز فایل: ندارد

درباره معمارینه

معمارینه
“معمارینه” به مفهوم معماری گونه و با معماری می باشد که تمامی معانی و مفاهیم لغت معماری را در بر می گیرد که ما بخاطر گستره مفهوم این کلمه، برای خدمات و محصولات خود این نام را انتخاب کرده ایم. از تصویر قلم در لوگوی معمارینه نیز، به این دلیل استفاده شده است که اولین، عمومی ترین و کاربردی ترین ابزار برای طراحی و خلق هر ایده، قلم می باشد. معمارینه با همکاری جمعی از علاقمندان، مهندسان و اساتید رشته های فنی، مهندسی و هنری تشکیل شده است. معمارینه در شبکه های اجتماعی: